Чи можливо виселення неповнолітньої дитини?

Питання виселення неповнолітніх громадян з квартири, який би вони не була, дуже непросте. Складність полягає в тому, що закон вимагає дотримання обов’язкової умови: дитини можна виселити лише кудись, тобто в інше житло. Залежно від того, яка категорія квартири, в якій зареєстрований дитина, визначається порядок і терміни виселення.

Виселення неповнолітнього з муніципального житла

Держава вважає найважливішим пріоритетом захист прав неповнолітніх та їх законних інтересів. З цієї причини майже неможливо виселити дитину з муніципальної квартири, заздалегідь не забезпечивши гарантію його вселення в нове житло. Органи опіки та піклування (ООП) строго наглядають за всіма фактами зняття з реєстраційного обліку дітей, і без їх згоди здійснити виселення дитини не вийде.

Дитина може проживати з одним або з двома батьками (що знаходяться в законному шлюбі), або з опікуном, прийомними батьками. Переїзд дитини на нове місце проживання можливий разом з ними. Цей шлях повністю відповідає закону і у ООП не викличе ніяких питань, достатньо надати документи, що підтверджують всі обставини переїзду.

Батькам або опікунам доведеться прийти в місцеве відділення ООП і подати заяву, в якому будуть викладені всі факти і подано прохання дозволити переїзд. Така заява може подати і той з батьків, який після розлучення має намір переїхати разом з дитиною (дітьми) на нове місце проживання. ООП видадуть дозвіл при дотриманні двох обов’язкових умов:

  1. Обоє батьків дають письмову згоду на переїзд дитини.
  2. Нові житлові умови не гірші за попередні.

Якщо ж дитині на момент переїзду вже виповнилося 14 років, то додатково до заяви необхідно додати заяву і від його імені, де буде викладено бажання зробити переїзд.

Закон дає неповнолітнім більше прав на муніципальне житло, ніж дорослим членам сім’ї. Батьків по ст. 91 ЖК РФ з муніципальної квартири можуть виселити і позбавити батьківських прав без надання іншого соціального житла, але діти в такому випадку все одно залишаться власниками цієї квартири і держава встановить над ними опіку.

Виселення неповнолітнього може бути вироблено з муніципального житла, без надання рівнозначного житлового приміщення, але тільки за умови, що проживання в даній муніципальній квартирі загрожує життю дитини (аварійний стан будинку). Проводиться таке виселення все одно під наглядом ООП, які вживатимуть заходів до того, щоб допомогти родині з дітьми дозволити важкий житлове питання.

Якщо ж виселення потрібно провести через суд, то тут вкрай важливо врахувати таку обставину. Спробувати це зробити можна тільки один раз, так як суд відхилить повторний позов. Всі доводи повинні бути зважені і належним чином підкріплені доказами.

Виселення неповнолітнього з службової квартири

Особливості виселення неповнолітніх із службових квартир полягають в тому, хто саме з батьків або обидва відразу втратили право використовувати дане житло. Будь-яка службова квартира надається громадянам на якийсь термін, який вказується у відповідному договорі. Зазвичай термін вписується в трудовий договір і після закінчення виконання працівником своїх посадових обов’язків він зобов’язаний звільнити службову квартиру.

У договорі найму вказується, що працівник наймається на певний термін і протягом цього терміну він сам, а також члени його сім’ї мають право проживати в певній службовій квартирі. Якщо працівника до закінчення терміну дії договору звільняють, або закінчується термін дії контракту, то і сам він, і всі члени його сім’ї зобов’язані покинути службову квартиру. В даному випадку неповноліття одного або всіх дітей, які не є перешкодою для їх виселення. Це правило діє навіть в тих випадках, якщо у сім’ї немає іншого житла і дітям нікуди вселитися відразу після виселення.

В судовому порядку можна отримати відстрочку на той час, поки родина буде підшукувати інше житло, але це скоріше окремі випадки, ніж норма. Суд стане на захист інтересів неповнолітніх, і зобов’яже батьків вжити всіх заходів до пошуку нового житла.

Коли батьки розлучаються, то по відношенню до службового житла застосовуються рівно ті ж самі правила, що і по відношенню до житла, що знаходиться у власності будь-якого з батьків. Діти після розлучення не стають колишніми членами сім’ї. Виселити їх в нікуди за законом не можна. Не можна також виселити і колишнього чоловіка разом з дітьми, якщо у них немає іншого житла. До закінчення терміну дії договору наймача службової квартири, колишній чоловік з дітьми матимуть право проживати разом з наймачем, поки не знайдуть інше житло.

Особливим випадком є ​​загибель батьків при виконанні ними свого службового обов’язку чи інших обставин. Діти в такому випадку залишаються без батьків в службовій квартирі. Закон закріплює в такому випадку право дітей проживати в даній службовій квартирі до тих пір, поки їм не виповниться 18 років. Виселити їх раніше цього часу не має права ніхто.

Виселення неповнолітнього з іпотечної квартири

Коли сім’я виявляється не в змозі оплачувати іпотечну позику, банк, що видав кредит під заставу цієї квартири, має право виселити боржників разом з дітьми. Відбувається все це в такий спосіб:

  1. Позичальник по іпотечному кредиту не оплачує в термін поточні платежі.
  2. Банк, що видав позику, подає позовну заяву до суду, щоб стягнути заборгованість за договором іпотеки і звернути стягнення на заставлене майно — куплену квартиру. У переважній більшості випадків суди йдуть банкам назустріч і визначають публічні торги способом реалізації застави (квартири).
  3. Квартира може бути продана з торгів, а може бути передана у власність банку, який після реєстрації переходу права власності на неї зможе продати цю квартиру кому завгодно. При продажу квартири з торгів суть справи не змінюється, право власності буде зареєстровано на покупця, який виграв торги.

Ст. 78 ФЗ «Про іпотеку (заставі нерухомості)» визначає: звернення стягнення на предмет застави та реалізація цього предмета служать законною підставою для припинення права користування предметом застави заставодавця та інших проживають в даному будинку осіб, якщо заставу було оформлено за договором іпотеки, кредиту, в тому числі якщо кредит був оформлений на капітальний ремонт, будівництво, погашення раніше отриманого кредиту. 

Звідси випливає, що новий власник квартири після виконання рішення суду, яким би він не був, має повне право виселити з квартири всіх, хто там проживав, в тому числі неповнолітніх. Чи не буде мати значення і те, що дана квартира є єдиним місцем проживання для дітей та їх батьків.

Ч. 1 ст. 446 ЦПК РФ забороняє звертати стягнення на житло, якщо для боржника і його домочадців воно є єдиним. Але заборона цей не поширюється на житло, раніше оформлене в якості застави за іпотечним договором, оскільки згідно із законом про іпотеку на нього можна звернути стягнення.

Якщо батьки дітей не в змозі дати дітям рівноцінну заміну втраченого під час розгляду з банком житла, то їх подальшу долю вирішуватимуть ООП. Не виключено, що діти будуть тимчасово визначені в дитячий будинок або інтернат, поки батьки не зможуть вирішити проблему з житлом.

Виселення неповнолітнього за рішенням суду

Практика вирішення судових справ про виселення неповнолітніх неоднозначна. Це особлива категорія розглядів, регульована нормами житлового законодавства, а також цілим рядом нормативних актів, спрямованих на захист прав дітей. Як конкретну справу буде вирішено в суді, заздалегідь передбачити складно. На рішення суду вплинуть такі фактори:

  1. Чи були зареєстрований на постійно або тимчасовій основі і проживав чи на даній житлоплощі неповнолітній.
  2. До якого типу житла стосується ця квартира — муніципальна, приватна, службова, комунальна.
  3. Який вік дитини.
  4. З ким в спірній квартирі проживав неповнолітній, з ким він поїхав.

Найважливішим етапом процедури виселення через суд служить формулювання позовної заяви. Вимоги до таких документів містяться в ст. 131 ЦПК РФ. При формулюванні позовної заяви доводиться враховувати той факт, що власник житла втрачає на нього право з того моменту, коли зареєстровано в Росреестра право власності нового власника. Саме з цього моменту новий власник має право подати позов до суду про виселення колишнього власника. В даному випадку застосовуються норми ст. 292 ГК РФ, але не ст. 31 ЖК РФ.

Заявнику потрібно заплатити держмито і підкріпити позовні вимоги такими документами:

  1. Квитанція про оплату держмита.
  2. Довіреність на ім’я представника інтересів (адвоката).
  3. Копії документів, що підтверджують підставу позову.

Всі сторони, які беруть участь в процесі, повинні отримати свої копії документів і самого позову. У змісті заяви повинні бути викладені наступні факти:

  1. Що сталося, яка роль всіх сторін, що впливає на результат справи.
  2. Дані всіх свідків.
  3. Копія свідоцтва про шлюб.
  4. Всі дані на кожну дитину.
  5. Відомості про кожну дитину: де живе, з ким, в яких умовах.
  6. Кому належав предмет спору (батькам, дитині).
  7. Дані про доходи сторін.

Наступним після вимоги про виселення слід вимогу про зняття зареєстрованих в квартирі осіб з реєстраційного обліку за даною адресою, що виконується Федеральної Міграційної Службою РФ. Як і вимога про виселення, вимога про зняття з реєстраційного обліку підлягає виконанню, оскільки рішення суду про виселення відповідача, який втратив право користування даною квартирою, є для органів ФМС достатньою підставою для зняття зареєстрованих в квартирі осіб з реєстраційного обліку.

У ФМС подається рішення суду, після чого зняття з реєстраційного обліку виконується відповідно до п. 31 Правил реєстрації та ПП РФ №713 від 17.07.1995 р Слідуючи усталеній практиці виселення дітей за рішенням суду зі спірних квартир, можна говорити про те, що права дітей в нашій країні захищені добре.

Однак, це зовсім не означає, що дорослі можуть прикритися дітьми, щоб уникнути важких рішень. Якщо правова позиція сторін вимагає прийняття судового рішення про виселення, то воно буде прийнято, в тому числі при наявності неповнолітніх мешканців.

Виселення неповнолітнього з приватної квартири

З квартири, що належить батькам, дитини можна виселити тільки в інше житло на законних підставах. Причиною тому може стати переїзд батьків до іншого населеного пункту, розлучення і роз’їзд батьків. У всіх випадках органи опіки стежать за тим, щоб за новим місцем проживання дитина отримав не гірші, а в ідеалі — кращі умови проживання.

Так, якщо за попереднім місцем проживання у дитини була власна кімната, то і за новою адресою у нього також повинна бути своя, окрема кімната. Отримати в іншому випадку згода ООП не вийде. Зрозуміло, далеко не всі сім’ї в РФ можуть похвалитися настільки просторим житлом, де кожен член сім’ї має свою персональну кімнату. В такому випадку порівнюється число квадратних метрів, що припадає на кожного мешканця в квартирі, дитина не повинна постраждати при переїзді і вселитися в більш тісне житло.

Важливо відзначити, що далеко не завжди переїзд з одним з батьків після розлучення пов’язаний з випискою і виселенням дитини. Дитина може бути зареєстрований за колишньою адресою і зберігати за собою право користування цим житлом (невід’ємне), але при цьому бути тимчасово зареєстрованим за новою адресою другого батька. Така ситуація не суперечить нормам законодавства, в особливості, якщо батьки уклали угоду між собою або є рішення суду про визначення місця проживання дитини.

Розібратися у всіх тонкощах і нюансах такого складного питання, як виселення дітей, без допомоги адвоката вкрай складно. У кожному разі суд при розгляді конкретної справи виходить з усіх обставин, а яке з них виявиться вирішальним — допоможе визначити досвідчений юрист.

Якщо у вас є які-небудь питання з приводу виселення з квартири неповнолітньої дитини, то наш черговий юрист онлайн готовий оперативно на них відповісти.

Ссылка на основную публикацию